Remont łazienki – rady, które warto wziąć pod uwagę!

Wiele osób, które stoją przed koniecznością wykonania remontu w łazience zadaje sobie pytanie, co zrobić, aby wszystko poszło gładko i po ich myśli. W końcu, remontu takiego nie dokonujemy codziennie, a jego efekty mają nam posłużyć przynajmniej na kilka lat. Mimo, iż łazienki zwykle nie należą do największych pomieszczeń w domu, ich remont wymaga dokładnego zaplanowania i przygotowania.

Pierwszą kwestią, którą należy wziąć pod lupę jest oczyszczenie podłoża. Musi być ono równe, nośne, mocne i przede wszystkim suche. Pomijając etap odpowiedniego przygotowania, musimy liczyć się z tym, że płytki mogą po jakimś czasie po prostu odpadać. Ponadto należy zwrócić uwagę także na gruntowanie. Podłoże cementowe nie może się bez niego obejść. Warto wiedzieć, że na sposób gruntowania mają wpływ metody kładzenia nowej okładziny.

Gdy omówieniu powyższych etapów, czas przejść do kwestii hydroizolacji. Bardzo ważne jest zabezpieczenie miejsc szczególnie narażonych na wilgoć tj. w obrębie wanny czy też kabiny prysznicowej. Brak zapewnienia bezpieczeństwa tych sfer grozi wilgocią, pleśnią, których często trudno się później pozbyć. Pozostając przy temacie pleśni warto wspomnieć także o prawidłowej wentylacji, o której niestety bardzo często się zapomina. Uszczelnienie łazienki jest jedną z ważniejszych kwestii. Opiera się ono na zabezpieczeniu zarówno połączeń ściennych, jak i ścian z podłogą, do którego można użyć chociażby taśm uszczelniających.

Co więcej, zanim zaczniemy przyklejać okładzinę, dobrym pomysłem jest ułożenie jej najpierw „na sucho”. Takie działanie pozwoli na uniknięcie późniejszych rozczarowań i pomyłek. Dodatkowo, warto również zamówić większą ilość płytek. W trakcie remontu okazać się może, że wcześniej wymierzona ilość jest niewystarczająca. Poza tym, może się zdarzyć sytuacja, gdy podczas transportu pęknie kilka płytek i zaistnieje konieczność wstrzymania prac remontowych. Zatem złożenie większego zamówienia zapewni nam komfort i wewnętrzny spokój.

Powyższe kwestie dotyczą początkowych działań podczas wykonywania remontu. Jednak co zrobić z wyborem płytek, umeblowania, czy też oświetlenia? Oczywiście każdy ma inny gust i nie należy o nim dyskutować. Warto jednak mieć na względzie  praktyczne aspekty związane z naszym wyborem.

Jeżeli chodzi o płytki, strzałem w dziesiątkę okazać się może zakup antypoślizgowych. Dodatkowo warto pamiętać, że wybór matowych kafli oraz białych fug, wiązać się może z widocznymi zabrudzeniami. Decydując się na tego rodzaju wyposażenie, należy zdawać sobie sprawę, że wymaga ono dużo pracy, aby wyglądało estetycznie i schludnie.

Następna kwestia to umeblowanie. Nie będę wspominać o kolorystyce, ponieważ jest ona bardzo indywidualną sprawą. Warto jednak pamiętać, że ze względów praktycznych dobrym wyborem okazać się mogą elementy podwieszane, co z pewnością ułatwi codzienne sprzątanie.

Ostatnim elementem, o którym nie należy zapominać jest równomierne oświetlenie łazienki, która potrzebuje nawet kilku źródeł światła. Poza oświetleniem na suficie, dobrym pomysłem jest także zainwestowanie w boczne, znajdujące się wokół lustra.

Reasumując, istnieje wiele czynników, o których trzeba pamiętać, aby cieszyć się schludną, dobrze funkcjonującą łazienką. Warto zatem zainwestować w dobrą jakość i precyzję, aby uniknąć późniejszej frustracji.

Jednak zamiast samemu zabierać się do pracy, możesz po prostu zlecić to fachowcom – nam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *